اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ

اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ

(VCOs (Voltage Controlled Oscillators

 اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ یک اسیلاتور الکترونیکی است که فرکانس خروجی نوسانی آن بر اساس ولتاژورودی کنترل می شود. سیگنال پیام به VCO داده می شود و مدولاسیون فرکانس (FM)، مدولاسیون فاز (PM) ومدولاسیون پهنای پالس (PWM) بدست می آید.دریک VCO  ولتاژ ورودی ،فرکانس رزونانس را تعیین می کند ویک دیود ورکتور برای تغییر ظرفیت این اسیلاتوراستفاده می شود .( یکی از انواع دیودها در الکترونیک که با ظرفیت خازنی متغیر کار می کند، دیود واراکتور ،دیود واریکاپ یا دیود تنظیمی است . مقدار این ظرفیت خازنی تابعی است از ولتاژی که به پایه‌های دیود می دهیم. به طور معمول دیود واراکتور در آمپلی فایرهای پارامتری، اسیلاتورهای پارامتری و اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ کاربرددارند. ولی عمده‌ترین کاربرد آن در خازن کنترل شده با ولتاژ است. همچنین این دیود می تواند فرکانس رزونانس یک رزوناتور کریستال را تغییر دهد.)

انواع VCO  :

 VCO  می تواند بر اساس نوع موج تولیدی به دودسته زیر تقسیم شود:

1-اسیلاتورهای خطی یا هارمونیک که امواج سینوسی را تولید می کنند .این اسیلاتور ها در الکترونیک از یک رزوناتورهمراه با یک آمپلی فایر تشکیل می شودکه این آمپلی فایر اتلاف رزوناتور را جبران می کند ورزوناتور را از خروجی ایزوله می نماید که باعث می شود بارها بر روی رزوناتور تاثیری نداشته باشند.یک مثال بارز از این اسیلاتورها ،اسیلاتورهای تانک LC  هستند.

2-اسیلاتورهای غیرخطی یا ریلکسیشن  که امواج مستطیلی یا دندان اره ای تولید می کنند.معمولا در مدارات مجتمع یک پارچه استفاده می شوند.این اسیلاتورها می توانند رنج وسیعی از فرکانس های کاربردی را با تعداد محدودی ازقطعات خارجی ایجاد کنند.این دسته از اسیلاتورهایVCO  دارای سه توپولوژی زیر هستند:

1-grounded –capacitors  VCOs (زمان سپری شده در هر حالت بستگی به میزان شارژ ودشارژ خازن دارد.)

2-emitter-coupled VCOs

3-delay-basedv ring VCOs  (فرکانس خروجی تابعی از تاخیر در هر مرحله است.)

اسیلاتورهای هارمونیکی VCO  دارای مزیت های زیر هستند:

1-ثبات فرکانس بر اساس دما ،نویز ومنبع تغذیه در این اسیلاتور ها خیلی بهتر از اسیلاتورهای ریلکسیشن است.

2-دارای دقت و کنترل فرکانسی خوبی هستند.اما اسیلاتورهای ریلکسیشن در مدارات مجتمع کاربرد بهتری دارند.اسیلاتور VCO  در موارد زیر استفاده می شوند:

1-در مدارات فانکشن ژنراتور

2-حلقه فاز قفل شونده یا همان PLL

3-در مدارات موزیک الکترونیکی برای تغییر تن موزیک

فرمول
فرمول
بلوک دیاگرام اسیلاتور کنترل شونده با ولتاژ
بلوک دیاگرام اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ

 

مدارداخلی اسیلاتور کنترل شونده با ولتاژ
مدارداخلی اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ

 

شرکت بازرگانی صارش با سال ها تجربه درخشان در امر واردات کالا،اکنون یکی از بزرگترین تامین کنندگان قطعات الکترونیکی برای تولیدکنندگان و فروشندگان کشورمان است . این شرکت انواع قطعات الکترونیکی را در کوتاه ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه در اختیار خریداران محترم وصاحبان صنایع قرار می دهد .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد واردات این قطعه الکترونیکی با ما تــماس حاصل فرمایید.