سه اشتباهی که شرکتها را به زیان دهی کشانده است

سه اشتباهی که شرکتها را به زیان دهی می‌کشاند

نتیجه یک مشاوره:

شرکتی با ماهانه ٢ میلیارد تومان زیان جهت رسیدن به سودآوری مراجعه کرد علت زیان ٣ چیز بود:

 

 

  • خرید مواد اولیه از واسطه

اختلاف قیمت خرید مواد از عمده فروش در ترکیه تا واسطه در ایران، ۵٠ درصد بود. شرکت نمی تواند هزینه خرید گران از واسطه را به قیمت محصول اضافه کرده و از مشتری دریافت کند.

  • پرداخت دستمزد بر اساس حضور فیزیکی در کارگاه و نه نتیجه کار

وقتی از کارفرما در خصوص بازده نیروی کار سئوال شد پاسخ این بود که پرسنل بطور متوسط ۴ ساعت کار مفید انجام میدهند. اگر متوسط کار مفید ۶ ساعت باشد یک سوم پرسنل مازاد بودند. اقتصاد ایران رقابتی تر از آن است که واحد های کوچک و متوسط بتوانند هزینه نیروی مازاد را به قیمت کالا اضافه کرده و از مشتری دریافت کنند. راه حل پرداخت دستمزد بر اساس نتیجه کار است، دستمزد باید کارمزدی باشد.

واحد های بزرگ همچنان می توانند نیروی مازاد داشته باشند این واحد ها در ٨٠ درصد موارد هزینه نیروی مازاد را با وام تامین می کنند. وام می گیرند و هزینه نیروی مازاد را پرداخت می کنند و در سر رسید وام هم، اصل و فرع وام را تمدید می کنند. به عبارت دیگر شرکت های بزرگ هم نمی توانند هزینه نیروی مازاد را به قیمت کالا اضافه کرده و از مشتری دریافت کنند. یکی از علل اینکه با آمار بانک مرکزی فقط ١٩ درصد وام ها گردش دارد به همین نکته مربوط می شود، یعنی سود سپرده ١۵ درصد نیست، سود سپرده نود و پنج درصد است چون بانکها سود سپرده را فقط از طریق ١٩ درصد وام ها باید پرداخت کنند.

کسی که سپرده اش را با سود نود و پنج درصد در بانک می گذارد ریسک را در نظر نمیگرد، نگارنده مطلب دیگری در این فقره نمی گوید و قضاوت را به خواننده واگذار می کند.

  • دخالت در فروش

این واحد برای فروش محصول خود اقدام به اجاره یک مغازه با دو نیرو کرده بود و کارفرما اظهار می کرد که فروشنده همیشه سرش در موبایل است و بازدهی ندارد. در ٩٠ درصد موارد دخالت تولید کنندگان در فروش محصول به تحمیل هزینه های غیر قابل انتقال به مشتری می انجامد.

 

نتیجه گیری:

  • نقش واسطه ها در اقتصاد ایران باید کاهش یابد. اما کاهش نیافته است و این به زیان دهی برخی از کسب و کار ها انجامیده است.
  • دستمزد باید بر اساس نتیجه کار پرداخت شود. در غیر این صورت ادامه فعالیت غیر ممکن است و این در برخی واحد ها انجام نشده است.
  • دخالت تولید کننده در شبکه فروش می تواند تحت شرایط بسیار خاصی مفید باشد اما نه به گونه ای که برخی انجام می دهند.

بازرگانی صارش به عنوان یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات جامع بازرگانی مستقر در چین می تواند در کلیه مراحل سفارش خارجی و واردات از چین همراه شما باشد تا در این مسئله بتوانید با استفاده از تجربیات مجموعه بازرگانی صارش با کمترین ریسک ، بیشترین سود آوری تجارت با چین را بچشید

در بازار برابر رقابتی امروز، نیاز به یک تیم کارآمد و متخصص در هر زمینه‌ای احساس می‌شود، بازرگانی صارش می‌تواند این تیم را برای شما مهیا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اشتباهاتی که شرکتها را به زیان دهی کشانده است می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.